Sklep Tomix w Szczecinie to już 15 salon partnerski marki Markslöjd w Polsce. O kulisach tworzenia przestrzeni ekspozycyjnej i doświadczeniu w projektowaniu wnętrz opowiada Artur Paszek, kierownik produktu i projektant przestrzeni Markslöjd Polska.
Co to są salony partnerskie marki Markslöjd?
To dla nas wyjątkowe i bardzo ważne miejsca. Z jednej strony mają służyć atrakcyjnej ekspozycji naszych produktów, a drugiej - staramy się, by była to przestrzeń bardzo przyjazna dla klienta i zapewniająca pozytywne skojarzenia z marką. Są to więc oryginalnie zaaranżowane strefy w specjalistycznych sklepach z oświetleniem i salonach wyposażenia wnętrz, gdzie można obejrzeć z bliska oraz kupić lampy i dekoracje marki Markslöjd.
Aranżacje w sklepach partnerskich marki Markslöjd zaprojektowane przez Artura Paszka.
Co jest najważniejsze w ich tworzeniu?
Najważniejsza jest korzystna dla wszystkich wizja współpracy. Zawsze tworzymy ją wspólnie z właścicielami salonów i sprzedawcami. Po takich konsultacjach powstaje pomysł na zagospodarowanie strefy ekspozycyjnej. Chcemy pokazać jak najwięcej produktów, ale jednocześnie zadbać o to, by nasze lampy były prezentowane w naturalnych aranżacjach.
Niezwykle ważne jest wsłuchiwanie się w opinie właścicieli sklepów, bo to właśnie oni najlepiej znają profil swoich klientów. Nieco inaczej wygląda to w Polsce, Czechach, a jeszcze inaczej we Francji. Za każdym razem więc proces projektowania poprzedza dokładna analiza potrzeb i specyfiki danego rynku. Tworzymy sieć sklepów partnerskich w kilku krajach Europy, więc jest to projekt mający szerszy zasięg.
Co pomaga Ci w projektowaniu? Z jakich narzędzi korzystasz?
Projekty wnętrz autorstwa Artura Paszka z wykorzystaniem lamp marki Markslöjd.
Ważnym elementem całego projektu są oczywiście ludzie, których praca przyczynia się do powstania naszych salonów. Sam projekt to nie wszystko i tu przede wszystkim należą się podziękowania naszemu stolarzowi Krzysztofowi Guderskiemu i firmie GUD-EX, która jest odpowiedzialna za wykonanie ekspozycji.
Oprócz stref w salonach partnerskich, przygotowujesz również inne wizualizacje i projekty m.in. pomieszczeń mieszkalnych. Jaka jest różnica i co jest trudniejsze w przygotowaniu?
Narzędzia do projektowania są te same, ale zaplanowanie komercyjnej ekspozycji w salonie partnerskim różni się zdecydowanie od przygotowywania aranżacji prywatnego wnętrza. W salonie partnerskim należy się skupić na pokazaniu jak największej liczby lamp w ograniczonej przestrzeni i zadbać o elementy aranżacyjne, żeby całość była atrakcyjna dla klientów.
Natomiast w projektach wnętrz mieszkań liczą się przede wszystkim potrzeby domowników i funkcja danego pomieszczenia. Duży wpływ na finalny wygląd przestrzeni ma też preferowana przez właścicieli stylistyka.
Każdy ma inne preferencje i oczywiście należy je uwzględnić. Tak jest m.in. w przypadku wnętrz, w których będziemy przeprowadzać świetlną metamorfozę - zwycięzcy naszych konkursów mają wpływ na wybór lamp, dekoracji i innych elementów wyposażenia wnętrz. Chcemy, by czuli się dobrze u siebie po takich zmianach. Tym bardziej, że lampy są jednym z wielu elementów aranżacji, które trzeba umiejętnie wkomponować w całość, aby uzyskać oczekiwany efekt.
Artur Paszek
Kierownik Produktu i ekspert ds. projektowania przestrzeni w Markslöjd Polska. Z polskim oddziałem szwedzkiej firmy związany od 2007 roku. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży oświetleniowej. Autor profesjonalnych aranżacji z wykorzystaniem oświetlenia,a także stref ekspozycyjnych w sklepach partnerskich marki Markslöjd w Polsce i we Francji. Jest drugim w historii marki Markslöjd polskim projektantem oświetlenia, który stworzył produkty dostępne w ofercie firmy.