Ann Ringstrand jest autorką pierwszej kolekcji tkanin dekoracyjnych dla marki Markslöjd. W ostatnich latach zajmowała się modą i aranżacją wnętrz, a jej twórczość inspirowana jest m.in. jogą.
Jako dziecko Ann Ringstrand regularnie odwiedzała rodzinną szwalnię w miejscowości Borås w Szwecji. Kiedy dorastała, szwaczki w fabryce pomagały jej w przygotowaniu pierwszych projektów. Dziś Ann Ringstrand jest cenioną projektantką i dekoratorką - od wielu lat zajmuje się projektowaniem mody dla autorskiej marki Hope, a także aranżacją wnętrz. Jej zdaniem główna różnica między projektowaniem mody i dekorowaniem wnętrz polega na tym, że moda powstaje z myślą o natychmiastowym dopasowaniu jej do ciała, natomiast projektowanie wnętrz jest sztuką projektowania dla ciała będącego w ruchu. Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, wymagania dotyczące trwałości materiałów są wyższe. Ale to się zmienia, ponieważ moda również ewoluuje w kierunku bardziej zrównoważonych procesów, dzięki czemu jakość ubrań zyskuje na znaczeniu - zauważa Ann Ringstrad.
Ann Ringstrad prezentująca kolekcję tkanin dekoracyjnych zaprojektowaną dla marki Markslöjd.
Z myślą o odbiorcach
Najważniejszymi źródłami inspiracji dla Ann Ringstrad są sztuka, architektura i taniec. W pracy twórczej bardzo pomaga jej także wnikliwa obserwacja życia codziennego. Ponadto, projektantka szuka inspiracji w działalności innych kobiet, takich jak m.in. Georgia O’Keeffe, Hilma af Klin, Ana Laguna, Louise Bourgeois i Pina Bausch. Oprócz projektowania, ważną częścią życia Ann Ringstrad jest joga. Obie jej pasje mają wspólną głębię - poszukanie doskonałej funkcjonalności i przejrzystej komunikacji. Taki sposób myślenia ułatwia zrozumienie potrzeb osób, które korzystają z jej projektów. Joga pomaga również wyobrazić sobie otoczenie, w którym jej produkty mogą rozkwitnąć w pełni. Projektantce zależy na stworzeniu nici porozumienia z odbiorcami jej produktów - niezależnie od tego, czy chodzi o parę spodni czy o ciepły koc.
Zmysłowe inspiracje
Niedawno swoją premierę miała pierwsza kolekcja tekstylnych dekoracji, które Ann Ringstrand przygotowała dla marki Markslöjd. Artystka przyznaje, że współpraca przy tworzeniu nowej kategorii produktów dla jednej z najważniejszych szwedzkich marek oświetleniowych była dla niej zaszczytem. Proces projektowania kolekcji był jednocześnie niesamowicie zabawny i wiązał się z dużą swobodą twórczą - dodaje Ann Ringstrand.
Na tkaninach z oferty Markslöjd Home znajdziemy informację, że ich autorką jest Ann Ringstrand.
Chwilę po tym, jak rozpoczęła się jej współpraca z marką Markslöjd, artystka naszkicowała wstępne projekty tkanin z efektowymi wzorami. Pierwsze pomysły powstały w jej studiu w Nowym Jorku, ale dopiero kiedy przeprowadziła się do Szwecji i kontynuowała pracę w studiu w Sztokholmie, dopracowała szczegóły i ukończyła projekt. Tkaniny z kolekcji dla marki Markslöjd powstały z myślą o wystroju wnętrz różnych pomieszczeń, ale przede wszystkim - salonów, kuchni i jadalni. Dominują trzy motywy kolorystyczne, odwołujące się do zmysłów smaku i zapachu. Ale i tak głównym źródłem inspiracji było gotowanie i serwowanie potraw oraz kontakty towarzyskie – dodaje artystka.
Połączenie trzech stylów
Nowa kolekcja tekstylnych dekoracji otrzymała nazwę „Unite”. Tworzą ją tkaniny o trzech profilach kolorystycznych. Pierwszy z nich to "Warm Cinnamon Terra". Charakteryzuje się ciepłymi barwami, takimi jak m.in. kolory ziemi, cegła, cynamon, wypalona czerwień, rdzawy brąz czy pudrowy róż. Drugi została nazwany "Green Cardamom Earth" – tworzą ją tkaniny o designie nawiązującym do natury, inspirowane kardamonem, który określany jest często mianem królowej przypraw. Odnajdziemy w niej różne odcienie zieleni, takie jak oliwka, czy khaki oraz intensywną miętę jako kolor akcentujący. Trzeci profil to "Neutral Salt and Pepper", gdzie dominują neutralne kolory - biały, beżowy, szary i czarny.
Kolekcja tkanin Markslöjd Home - od lewej: koce z serii Fröja w różnych kolorach oraz poduszki z linii Arna.
Ann Ringstrand eksperymentowała z paletą barw podczas wybierania wzorów dla poszczególnych serii tkanin w kolekcji „Unite”. Do każdej z nich wybierała materiały wysokiej jakości, które są jednocześnie przyjemne w dotyku. Chętnie łączyła też kontrasty, dlatego znalazły się tu nie tylko tekstylia w różnych kolorach, lecz także o odmiennej strukturze, m.in. pomarszczony len, prasowana bawełna, czy też mieszanki bawełny i lnu oraz wełny i kaszmiru. Zdaniem Ann Ringstrand warto używać tkanin, które są ponadczasowe i trwałe.
Kolekcja tkanin Markslöjd Home - od lewej: koce z serii Värn oraz Ilma, a także koc i poduszka z serii Lia.
Gwarancja jakości
Artystka dostrzega również, jak pozytywnie na proces wyboru tkanin i zmniejszenie kosztów wysyłki wpływa korzystanie z cyfrowej wersji instrukcji, próbek i prototypów. W takiej sytuacji nie jest koniecznie opracowywanie większej liczby wariantów niż te, które oferowane są klientom. Materiały z kolekcji „Unite” posiadają certyfikaty OEKO TEX, Organic Cotton oraz European Flax. Producenci materiałów z Indii, Portugalii i Włoch dostarczają tkaniny wysokiej jakości, mamy też pewność, że spełniają najwyższe standardy w zakresie dbałości o zrównoważony rozwój środowiska - podsumowuje Ann Ringstrand.
Wybrane tkaniny z kolekcji Markslöjd Home są dostępne w sklepie Yestersen.