Poznaj najważniejsze zasady projektowania oświetlenia zewnętrznego z systemem Markslöjd Garden24.
1. Dobrze zaplanuj, co chcesz oświetlić. Przede wszystkim powinny być to miejsca, z których najczęściej korzystasz, m.in. taras, alejki prowadzące do domu i altanki ogrodowej, a także podjazd do garażu. To strefy użytkowe zatem dla twojego komfortu i bezpieczeństwa powinny być odpowiednio doświetlone. W drugiej kolejności zadbaj o doświetlenie najbardziej ozdobnych i wyrazistych elementów przestrzeni, takich jak duże drzewa, ozdobne krzewy, filary domu i ogrodzenie. Punktowe oświetlenie ogrodzenia dobrze zaznacza optycznie granice ogrodu i jest niezwykle atrakcyjne wizualnie.
2. Wymierz odległości pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi, by ustalić, jak długie powinny być kable doprowadzające oświetlenie. Pamiętaj, że instalacja nie powinna być napięta. Przewody nie powinny też wisieć w miejscach, gdzie są ścieżki i przejścia. Dla bezpieczeństwa dolicz min. 10% długości kabla do każdej zmierzonej odległości. W systemie Garden24 okablowanie może być ułożone na zewnątrz lub schowane płytko pod ziemią.
3. Wyrysuj na kartce plan przestrzeni, wyraźnie zaznaczając okręgami punkty świetlne i linie wskazujące kable doprowadzające prąd. Dzięki temu dostrzeżesz, które punkty ogrodu są bardziej, a które mniej doświetlone i możesz skorygować wstępny plan. Jednocześnie pomoże Ci to znaleźć optymalne miejsce dla źródła prądu całej instalacji. Możesz też poprowadzić kilka oddzielnych linii zasilających - wtedy koniecznie zwróć uwagę, ile potrzebujesz rozgałęziaczy. Warto również przejść się po ogrodzie z latarką, by roboczo podświetlić wybrane miejsca - łatwiej wtedy zdecydować, jaki rodzaj oświetlenia będzie pasował do danej przestrzeni.
4. Wylicz, ile transformatorów potrzebujesz do zasilenia wszystkich punktów świetlnych. Określ też, w których punktach zależy Ci na regulacji natężenia światła lub automatycznych włącznikach (czujnikach zmierzchu, czujnikach ruchu lub włącznikach czasowych). System Garden24 zapewnia zasilanie o niskim, bezpiecznym napięciu 24 V, a dostępne są transformatory 36 W lub 60 W. A jeśli w przyszłości planujesz rozbudować oświetlenie ogrodowe o kolejne spoty i reflektory, możesz już dziś zadbać o to, by mieć do dyspozycji większą liczbę transformatorów. Szczególnie że dodawanie kolejnych elementów do systemu Garden24 jest bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, ani pomocy elektryka.
5. Staraj się zróżnicować rodzaj wykorzystanego oświetlenia. Wybierz spoty wtopione w ścieżkę lub taras, słupki o wysokości 60 cm, girlandy, spoty rynnowe, kinkiety i lampy wiszące. Dzięki takiej różnorodności ogród po zmroku nie tylko będzie bardziej przyjazny, bezpieczny, ale nabierze też perspektywy, stanie się niczym obraz namalowany światłem.
Oświetlony ogród jest niczym obraz namalowany światłem.
Produktów z serii Garden24 szukaj w stacjonarnych sklepach partnerskich Markslöjd Polska i na stronach sklepów internetowych z oświetleniem.
System oświetlenia zewnętrznego Garden24 marki Markslöjd służy do samodzielnego montażu. Jest to instalacja z lampami LED, która posiada odporność na wilgoć o podwyższonej klasie ochrony IP44.