Lampy i dekoracje świetlne są ważną częścią projektu każdego wnętrza. Jak wybór odpowiedniego oświetlenia wygląda z perspektywy projektanta? Swoim doświadczeniem podzieliła się z nami Alina Badora, architektka wnętrz.
Na którym etapie projektowania wnętrza zajmuje się Pani oświetleniem?
Dobór odpowiedniego oświetlenia do aranżacji jest jednym z najważniejszych etapów projektu. Bardzo ważne jest, żeby oświetlenie było ściśle powiązane z funkcją wnętrza, czyli dopasowane do czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że światło ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i komfort życia. Jego natężenie i temperatura barwowa pozwalają kreować nastrój we wnętrzu, który oddziałuje bezpośrednio na człowieka - fizjologicznie i psychologicznie.
Czym dla Pani jest styl skandynawski? Czy często czerpie Pani inspiracje z jego kanonu?
Bardzo lubię ten styl, ponieważ cechuje go prostota i funkcjonalność. Wnętrza tak urządzone są przestrzenne i harmonijne. Styl skandynawski jest mi bliski, ponieważ w czasie stypendium na Technische Hochschule w Dreźnie właśnie tak uczono nas projektować - zgodnie z zasadą Mies van der Roha - „less is more”, czyli mniej znaczy więcej.
Skandynawki design to generalnie prostota, ale jest to prostota wyrafinowana, elegancka i ponadczasowa. Estetyka „bogata inaczej” - to bardzo dobre wzornictwo, naturalne materiały i tkaniny, a często także jasne barwy z dodatkiem wyrazistego koloru. To styl przez duże „S” jak Szwecja i design przez duże "D" jak Dania. To kraje, których szkoły wzornictwa są podziwiane na całym świecie.
Ile źródeł światła najczęściej umieszcza Pani w projektowanych przez siebie pomieszczeniach?
Oczywiste jest, że lampy powinny dawać odpowiednią ilość światła w pomieszczeniach. W większości przypadków jedna lampa tego nie zapewni. Dlatego we wnętrzach mamy oświetlenie ogólne, które zastępuje nam światło dzienne, czyli oprawy sufitowe, lampy wiszące czy też reflektory. Drugim rodzajem oświetlenia jest oświetlenie miejscowe, takie jak lampy podłogowe i stojące, które są uzupełnieniem światła ogólnego. Trzecia kategoria oświetlenia to lampy dekoracyjne – akcentujące. Pozwalają wyeksponować wybrane detale wnętrza. Dopiero umiejętne wykorzystanie tych trzech rodzajów oświetlenia pozwoli nam poczuć się w pomieszczeniu komfortowo.
Projektowane przez Panią wnętrza mają wyjątkową klasę - jakie są źródła Pani inspiracji?
Moją największą inspiracją są moi klienci, czyli mieszkańcy wnętrz, które projektuję. Każdy inwestor jest inny - ma różne potrzeby i marzenia, ale każdy z nich chce mieszkać w wnętrzach wygodnych, estetycznych i ponadczasowych. Bardzo ważne jest, żeby projektowane wnętrze miało indywidualny charakter i odzwierciedlało to, kim jest i jaki jest ich mieszkaniec. To dodaje wnętrzom siłę i klasę.
Alina Badora
Architektka wnętrz z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu wnętrz domów jednorodzinnych i apartamentowców. Absolwentka wydziału architektury na Politechnice Krakowskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Ukończyła także podyplomowe studia projektowania wnętrz i wzornictwa na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.